Ste tu
Home > Kĺby a chrbtica > Reumatická artritída – symptómy, diagnostika, prevencia a liečba

Reumatická artritída – symptómy, diagnostika, prevencia a liečba

reumatická artritída

Reumatická artritída je chronické (dlhodobé) zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť, stuhnutosť, teplo, začervenanie a opuch v kĺbovej oblasti. Časom sa postihnuté kĺby môžu zdeformovať, vychýliť a poškodiť. Tkanivo okolo kĺbu sa môže stenčiť a kĺb pri svojom pohybe môže odierať okolité väzivo, chrupavku a kosť. Reumatická artritída sa zvyčajne objavuje v symetrickom vzorci, čo znamená, že ak postihuje jedno koleno alebo ruku, obvykle postihuje i to druhé.

Príčina vzniku reumatickej artritídy je neznáma, hoci sa zdá, že ide o autoimúnne ochorenie. Ak imunitný systém tela nefunguje tak, ako by mal, biele krvinky, ktoré obvykle napádajú baktérie či vírusy, začínajú napádať namiesto toho zdravé tkanivo – v tomto prípade synoviu (výstelku kĺbu), alebo kĺbové tkanivo. Ak sa synoviálna membrána zapáli, uvoľnia sa enzýmy. Časom tieto enzýmy a určité imunitné bunky poškodzujú chrupavku, kosť, šľachu a väzivo okolo kĺbu.

Niektoré výskumy tvrdia, že túto chybnú imunitnú odozvu vyvoláva vírus. Avšak zatiaľ neexistuje presvedčivý dôkaz, žeby príčinou reumatickej artritídy bol vírus. Zároveň sa ukazuje, že niektorí ľudia sú náchylnejší k tomuto ochoreniu, kvôli svojej genetike. Enviromentálne faktory môžu tiež zohrávať dôležitú úlohu. Napríklad, fajčenie je z hľadiska reumatickej artritídy rizikovým faktorom.

Reumatická artritída, najobmedzujúcejšia forma artritídy, celkovo ovplyvňuje viac než jeden kĺb naraz. Bežne postihnuté kĺby bývajú na rukách, zápästiach, chodidlách, členkoch, lakťoch, ramenách, bedrách, kolenách a na krku. Reumatická artritída môže vyústiť do uvoľnenia, deformácie kĺbov, straty pohyblivosti a k oslabeniu. Rovnako môže vytvárať nebolestivé hrčky vo veľkosti hrášku či orecha, ktoré nazývame reumatické uzlíky. Tie sa vytvárajú pod kožou, zvyčajne v okolí lakťov či pod prstami na nohe.

Vo všeobecnosti sa bolesť reumatickej artritídy popisuje ako tupá bolesť, podobná bolesti hlavy či zubov. Bolesť je typicky najsilnejšia ráno. Nie je nezvyklé, keď ranná stuhnutosť trvá 30 minút až hodinu. V dňoch, keď je ochorenie aktívnejšie, môžete pociťovať malátnosť, stratu chuti do jedla, zvýšenú teplotu, potenie a ťažkosti so spaním.

 

Keďže reumatická artritída je systémovým ochorením (čo znamená, že dokáže ochromiť celé telo), môžete mať zápaly na viacerých miestach, vrátane srdca, pľúc či očí. Symptómy sa líšia od človeka k človeku, a dokonca aj jeden človek máva rôzne sa meniace symptómy. Ľudia s miernejšou formou ochorenia mávajú ťažkosti spôsobené bolesťou a stuhnutosťou, avšak nemusia mať žiadne prejavy poškodenia kĺbov. U iných ľudí sa poškodenie prejaví veľmi skoro, čo si vyžaduje radikálnu medicínsku a chirurgickú liečbu. Ľudia s reumatickou artritídou môžu zaznamenať zhoršenie a zlepšie stavu bez zjavného dôvodu. Hoci toto ochorenie väčšinou postihuje ľudí medzi 20 až 50 rokom veku, môže postihnúť i deti a starších. Z 2 miliónov ľudí postihnutých reumatickou artritídou v Spojených štátoch, je najmenej 75 % žien.

Reumatická artritída - popis

Symptómy

Medzi symptómy patria:

 • Bolesť, opuch, obmedzený pohyb, teplo a napätie v okolí postihnutých kĺbov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na rukách a zápästiach, chodidlách a členkoch, lakťoch, ramenách, krku, kolenách a bedrách, obvykle podľa symetrického vzorca. Časom sa na kĺboch môžu objaviť deformácie.
 • Malátnosť, bolestivosť, stuhnutosť a bolesť, zvlášť ráno a popoludní (popisuje sa ako ranná stuhnutosť a popoludňajšia malátnosť)
 • Hrčky či reumatické uzlíky pod kožou
 • Úbytok hmotnosti
 • Zvýšená teplota a potenie
 • Ťažkosti so spánkom
 • Slabosť a strata pohyblivosti
 • Depresia

 

Diagnostika

Váš doktor sa vás bude pýtať na vaše symptómy a anamnézu, a vyšetrí vás. Rovnako vás môže poslať na krvné testy. Abnormálna protilátka, zvaná reumatický faktor (RF), sa vyskytuje v krvi u 60 až 70 percent pacientov trpiacich reumatickou artritídou. Mnohí ľudia, ktorí reumatickou artritídou netrpia, môžu vykazovať v krvi RF.

Novšia známa protilátka, zvaná anticyklický citrulínový peptid (anti-CCP), je tiež prítomný u 65% ľudí s reumatickou artritídou, avšak predstavuje špecifickejší indikátor reumatickej artritídy – to znamená, že zopár ľudí, ktorí netrpia reumatickou artritídou, majú túto protilátku. Keďže je viac špecifický, reumatickú artritídu nemožno diagnostikovať len na základe krvného testu pozitívneho na anti-CCP. Pre určenie ďalších príčin bolesti kĺbov možno uskutočniť ďalšie krvné testy.

Možno ste počuli o zozname symptómov (zvaných kritériá) na diagnostikovanie reumatickej artritídy. Hoci mnoho lekárov sa týmto zoznamom riadi, je dôležité vedieť, že niektorí pacienti s reumatickou artritídou nemajú mnoho symptómov z tohto zoznamu, obzvlášť, ak majú miernejšiu formu tohto ochorenia. A niektorí ľudia s ďalšími formami artritídy zase môžu tieto kritéria pre reumatickú artritídu spĺňať.

 

Diagnostika reumatickej artritídy spočíva najmä na skúsenosti a úsudku lekára, a je založená na “kontexte” symptómov, vyšetrení a výsledkov testov.

 

Očakávaná doba trvania

Mnoho ľudí s reumatickou artritídou má chronické (dlhodobé) symptómy. Zažívajú obdobia, keď sa symptómy zhoršujú, tie sa nazývajú vzplanutia, a obdobia, keď sa symptómy zlepšujú. Málokedy príznaky a prejavy ochorenia zmiznú, vtedy ide o remisiu.

 

Prevencia

Neexistuje spôsob, ako predchádzať reumatickej artritíde. Avšak rizikovým faktorom pre reumatickú artritídu je fajčenie. Takže toto je ďalší dôvod, prečo nefajčiť.

 

Liečba

Za posledných 50 rokov sa liečba reumatickej artritídy dramaticky zlepšila. Komplexný prístup, ktorý kombinuje lieky, odpočinok vyvážený cvičením, zmeny životného štýlu a niekedy aj chirurgické zákroky dokážu pomôcť mnohým ľuďom viesť normálne životy. Najdôležitejšími úspechmi v liečbe reumatickej artritídy je dosiahnutie vašej schopnosti pohybu a fungovania, obmedzenie bolesti a predchádzanie budúcemu poškodeniu kĺbov. Skorá diagnostika a liečba je základom. Ak sa ochorenie podchytí v krátkej dobe po prejavení symptómov, dlhodobé výsledky predpokladajú dobrý a kvalitný život, ako aj jeho normálnu dĺžku. Samotné lieky môžu spôsobovať ťažkosti. Vy a váš lekár musíte zvážiť riziká a prínosy akéhokoľvek lieku, či inej liečby, ktorá je pre toto ochorenie dostupná.

 

Liečivá

Určité liečivá zmierňujú príznaky reumatickej artritídy (ako je bolesť a opuch), zatiaľ čo iné dokážu spomaliť rozvoj ochorenia.

Nesteoridné protizápalové liečivá (NSAIDs), vrátane tých bez predpisu, ako aspirín, ibuprofen (motrin a iné značky) a naproxen (aleve, naprosyn), či NSAIDs na recept, dokážu zmierniť príznaky. Vedľajšie účinky sa prejavujú len u menšiny pacientov. Tie predstavujú podráždený žalúdok, vredy, zníženú funkčnosť obličiek či alergické reakcie.

Novšie nesteoridné protizápalové liečivá, ako celecoxib (Celebrex), dokážu byť prospešné v boji s artritídou rovnako, ako staršie lieky, ale majú nižšie riziko vzniku vredov. Avšak to riziko nie je nulové. Jeden výskum ukázal, že u 10% ľudí s najvyšším rizikom (to sú tí, ktorí už mali krvácajúci vred), vznikol nový vred po užívaní celecoxibu. Navyše, toto riziko bolo porovnateľné s rizikom týkajúcim sa tých pacientov, ktorí užívali starší preparát (diclofenac) v kombinácii s omeprazolom, ktorý blokuje tvorbu kyselín.

 

Ďalšiu úľavu od bolesti môžu priniesť, v kombinácii s alebo aj bez nesteroidných protizápalových liečiv, lieky ako acetaminofén (tylenol) či tramadol (ultram).

Kortikosteroidy ako prednison (Deltason a iné názvy značiek), znižujú zápal. Avšak ich prínos je krátkodobý a prinášajú mnoho problémových vedľajších účinkov, ako sú vznik modrín, rednutie kostí, šedý zákal, nadváha, opuchnutie tváre, cukrovka a vysoký krvný tlak, okrem ďalších. Ak užívate kortikoidy, pozorne dodržiavajte pokyny lekára. Lekár vám môže kortikoidy predpísať na odstránenie príležitostných vzplatnutí (zápalov) a potom vám postupne dávky znižovať. Náhle vysadenie kortikoidov môže byť nebezpečné.

Antireumatické liečivá modifikujúce ochorenie (zvané DMARDs, druhá generácia liečiv alebo remitívna liečba) zdá sa, že spomaľujú či zastavujú rozvoj reumatickej artritídy zastúpením funkcie imunitného systému vášho tela. Väčšina expertov odporúča, aby ľudia s reumatickou artritídou začali užívať DMARD čo najskôr po diagnostikovaní, aby tak znížili šance na poškodenie kĺbov. Tieto lieky si vyžadujú istý čas, aby zaúčinkovali. Z tohto dôvodu vám lekár odporučí brať nesteoridné protizápalové liečivá, kortikosteroidy, alebo oboje, počas prvých týždňov či mesiacov liečby liekmi DMARD.

Medzi tieto lieky patrí metotrexát (folex, methotrexat LPF, rheumatrex), hydroxychlorochín (plaquenil), lefluonomid (arava) či sulfasalazin (azulfidin). Prvú voľbu v liečbe bežne predstavuje metotrexát, ale často sa predpisuje kombinácia týchto liekov (napr. metotrexát, hydroxychlorochín a slufasalazín). Každý z nich predstavuje len malé riziko vážnych vedľajších účinkov. Váš lekár vás s nimi oboznámi.

Medzi novšie lieky, nazývané “biologické”, patria:

 • abatacept (orencia)
 • adalimumab (humira)
 • certolizumab (cimizia)
 • etanercept (enbrel)
 • golimumab (simponi)
 • infliximab (remicade)
 • rituximab (rituxan)
 • tocilizumab (acterma)

 

Tieto lieky sú dostupné len v injekčnej forme. Dokážu byť vysoko účinné, avšak mnohým pacientom sa polepšilo vďaka starším liečivám, ktoré sú menej finančne náročné, preto lekári odporúčajú prednostne staršie prostriedky liečby.

Ďalší nový liek, tofacitinib (XELJANZ) nie je biologický – nazýva sa “Inhibítor Janusovej kinázy (JAK)”, pretože blokuje enzýmy (Janusove kinázy), spôsobujúce zápaly. Tento liek ponúka pacientom ďalšiu možnosť liečby, a zatiaľ čo je tiež trochu finančne náročný, má oproti ostatným novým liečivám jednu výhodu: je dostupný v tabletovej forme.

Ďalším liečivom na reumatickú artritídu je anakinra (kineret), injekčné liečivo, ktoré je zatiaľ len mierne účinné, avšak môže predstavovať rozumnú voľbu, pokiaľ zlyhali iné prostriedky. Medzi ďalšie možnosti liečby patrí minocyklín (minocin), cyklosporín (neoral, sandimmune), zlato a penicilamín (cuprimine, depen). Avšak tieto prostriedky sa využívajú oveľa menej, pretože väčšina odborníkov zisťuje, že nie sú až tak účinné či bezpečné.

 

Pretože najnovšie lieky boli skúmané len na vybraných a často na najzdravších ľuďoch, môžu mať vedľajšie účinky, ktoré zatiaľ nie sú dobre známe. Napríklad, boli zistené nové riziká u infliximabu, a to rok či dva po schválení na používanie. Výskumy ukázali, že u ľudí, ktorí užívali tento liek sa častejšie, hoci zriedkavo, objavovala tuberkulóza. Navyše, pri skúškach liečiva infliximab na miestne srdcové zlyhanie, sa zistila vyššia úroveň úmrtnosti v porovnaní s tými, ktorí toto liečivo neužívali. Tieto zistenia viedli k novým odporúčaniam, ako by mali byť pacienti prehliadnutí ešte pred začatím liečby.

 

Strava, cvičebné a rehabilitačné služby

Nájsť rovnováhu medzi odpočinkom a cvičením je zásadným bodom pri zvládaní reumatickej artritídy. Keď vaše symptómy “vzplanú” – keď sú vaše kĺby bolestivé, horúce a opuchnuté – nenamáhajte sa a odpočívajte. Môžete pokračovať v množstve pohybových cvičení, aby ste zachovali svoje kĺby pohyblivé, ale opatrne, aby ste sa neunavili a nepriťažili tak svojim kĺbom. Vyhnite sa nadbytočnému chodeniu, domácim prácam či iným aktivitám. Až sa vaše kĺby budú cítiť lepšie, a ďalšie symptómy, ako malátnosť a ranná stuhnutosť, budú menej citeľné, zvýšte svoju aktivitu. Záťažové cvičenia, ako chôdza a dvíhanie závaží dokáže posilniť oslabené svaly bez rizika dodatočného poškodenia kĺbov. Ak vám cvičenie spôsobuje viac bolesti či opuch kĺbov, trochu zvoľnite.

Napriek mnohým tvrdeniam, nejestvujú žiadne stravovacie zmeny, doplnky, bylinky či iné alternatívne možnosti liečby, ktoré by boli známe účinkami dlhodobého zmiernenia symptómov reumatickej artritídy.

Mať reumatickú artritídu častokrát znamená, že musíte venovať zvláštnu pozornosť spôsobu, akým sa hýbete. Odborný terapeut či fyzioterapeut dokáže ponúknuť návrhy a návody, ako zvládnuť bežné úlohy okolo vášho domu či práce. Navyše, terapeut vám dokáže poskytnúť špeciálne rady, ktoré vám pomôžu zachovať energiu a ochrániť vaše kĺby pri každodenných činnostiach. Dlaha, výstuž, páska či ace bandáž nosená v čase, keď sú vaše kĺby obzvlášť citlivé, vám môže kĺby odľahčiť a ochrániť ich pred zranením. Podiater vám môže poskytnúť (ortotické) vložky do obuvi, alebo dokonca odporučí chirurgický zákrok na zmiernenie bolesti a zlepšenie funkčnosti artritického chodidla.

 

Operácia

V niektorých prípadoch je potrebné chirurgické odstránenie zapálených tkanív, alebo rekonštrukcia či nahradenie postihnutého kĺbu. Keď reumatická artritída spôsobuje značné poškodenie a bolesť v bedre či kolene, artroplastika, ako chirurgické nahradenie kĺbu, môže byť účinnou voľbou. Keďže reumatická artritída dokáže poškodiť šľachu, obzvlášť v oblasti ruky a zápästia, možno odporučiť chirurgickú obnovu šľachy.

 

Kedy sa obrátiť na odborníka

Povedzte o tom svojmu lekárovi, ak pociťujete čokoľvek z nasledovného:

 

 • Bolesť, stuhnutosť, horúčava, začervenanie či opuch okolo kĺbov (na zápästí, prstoch, krku, ramenách, lakťoch, bedrách, kolenách, členkoch a chodidlách), obzvlášť ak sú príznaky dlhodobého charakteru
 • Malátnosť
 • Nevysvetliteľná teplota
 • Ranná bolesť alebo stuhnutosť (trvajúca viac ako 30 minút)

 

Prognóza

Čoskoro vám účinný prostriedok dokáže pomôcť žiť s reumatickou artritídou lepšie, hoci ťažkosť ochorenia a jej reakcia na liečbu sa veľmi líši.

Podobné články

Pridaj komentár

Hore