Ste tu
Home > Anestéziológia > Čo všetko povedať anesteziológovi pred operáciou?

Čo všetko povedať anesteziológovi pred operáciou?

Ak sa chystáte absolvovať operačný výkon v celkovej anestézie, alebo podstúpite niektorú z regionálnych anesteziologických techník (spinálna anestézia, epidurálna anestézia, periférne bloky), prídete do  kontaktu s lekárom – anesteziológom, ktorého úlohou je správne indikovať a vykonať samotnú anestéziu. Pri plánovanom operačnom výkone je spravidla pacientovi aj lekárovi dopriaty dostatok času na to, aby sa na operačný výkon a na anestéziu mohli adekvátne pripraviť.  Neodmysliteľnou súčasťou takejto prípravy je rozhovor anesteziológa s pacientom, počas ktorého musí pacient lekára pravdivo informovať o svojom zdravotnom stave,  o všetkých ochoreniach na ktoré sa lieči (alebo sa v minulosti liečil) a o ďalších skutočnostiach, ktorým sa venujeme v tomto článku.

 

  1. Aké lieky užívate?

Svojmu anesteziológovi povedzte o všetkých liekoch (voľnopredajných aj „na predpis“), ktoré užívate, najmä o liekoch na krvný tlak, srdcové arytmie, na „riedenie krvi“, na astmu, antidepresívach a o liekoch na terapiu cukrovky. Niektoré z týchto liekov je totiž nutné pred plánovaným operačným výkonom vysadiť s ohľadom na minimalizovanie možného rizika v súvislosti s operáciou a anestéziou. Naopak, iné skupiny liekov sa ani v tesnom predoperačnom období nesmú vysadiť a v terapii je nutné pokračovať. Dámy, nezabudnite svojho lekára informovať, ak užívate hormonálnu antikoncepciu!

 

  1. Poruchy zrážania krvi

Ak sa vy, alebo niektorí z vašich priamych príbuzných liečite na niektorú z porúch zrážania krvi, uveďte túto skutočnosť anesteziológovi.

 

  1. Máte nádchu alebo kašeľ?

V prípade plánovaného operačného výkonu je nutné, aby ste boli bez príznakov akútneho respiračného infektu. Nádcha alebo kašeľ teda môžu znamenať, že plánovanú operáciu bude treba na istý čas presunúť. Majte na mysli, že je to za pre vašu bezpečnosť – dýchacie cesty podráždené prebiehajúcim infektom majú tendenciu k hyperreaktivite a môžu predisponovať vzniku viacerých anesteziologických komplikácií, napríklad bronchospasmu.

 

  1. Ste alergický?

Uveďte všetky alergie a alergické prejavy, ktoré ste doposiaľ na sebe spozorovali, vrátane potravinových a liekových alergií, alergií na dezinfekčné prostriedky, umelé hmoty, leukoplast. Ak ste niekedy u zubára počas „lokálky“ zareagovali alergickou reakciou, nezabudnite to oznámiť anesteziológovi – môže to zmeniť jeho rozhodovanie o type anestézie.

 

  1. Môžete byť tehotná?

Ak ste tehotná, alebo sa domnievate, že tehotná môžete byť a nie je to zatiaľ potvrdené, taktiež to uveďte anesteziológovi, s ohľadom na bezpečnosť vašu aj vášho dieťaťa.

 

  1. Fajčenie, alkohol a drogy

Ak fajčíte, pravidelne konzumujete alkohol alebo ste užívateľom drog, oznámte to lekárovi. Nezabudnite, že ide o dôležité informácie, ktoré môžu anesteziológovi pomôcť, ak dôjde ku komplikáciám.

 

  1. Kedy ste naposledy jedli alebo pili?

Pred anestéziou oznámte lekárovi presný čas kedy ste naposledy jedli a pili. Taktiež uveďte, aké bolo vaše posledné jedlo. Štandardne na väčšine pracovísk u nás platí, že pred plánovaným operačným výkonom by ste mali byť „nalačno“, čo znamená 6 hodín bez príjmu jedla a 2 hodiny bez príjmu čírych tekutín.

 

  1. Mali ste niekedy komplikácie počas anestézie?

Ak ste už v minulosti podstúpili anestéziu a viete o komplikáciách, ktoré vtedy vznikli, informujte  nich anesteziológa. V prípade, že sa vo vašej rodine vyskytol prípad anesteziologických komplikácií (napr. malígnej hypertermie), povedzte lekárovi aj o nich.

 

 

Ak máte akékoľvek otázky a pochybnosti v súvislosti s anestéziou, obráťte sa s nimi na lekára, ktorý vás bude uspávať.

Pridaj komentár

Hore