Ste tu
Home > Zdravie očí > Chcete život bez okuliarov? Pomôže operácia očí

Chcete život bez okuliarov? Pomôže operácia očí

Hoci sa okuliare stali v poslednej dobe módnym doplnkom, nie každý sa z ich nosenia raduje. Predovšetkým tí, ktorí ich musia nosiť skutočne kvôli zlepšeniu videnia. Dnes sa ich však vďaka operácii očí môžete bezproblémovo zbaviť, a dokonca sa jej nemusíte ani trochu báť.

Pred operáciou očí vás nemusia odradiť ani silné dioptrie. V takom prípade však môže ísť o kombinovanie viacerých techník. V praxi súčasnej medicíny je možné napraviť akékoľvek silné dioptrie.

Bez vekového obmedzenia

Laserová operácia očí sa už nespája s vekovým obmedzením, ako to platilo kedysi, hoci je pravdou, že najvyššiu efektivitu má u pacientov vo veku 18-35 rokov. Korekcia zraku sa dá opakovať aj po pár rokoch, a aj v prípade neskoršieho zhoršenia je možné zrak znova vylepšiť.

V operácii vám môžu brániť autoimunitné ochorenia, jazvy alebo zranenia na rohovke, či neustálený stav vášho zraku (ak sa vám výrazne mení hodnota dioptrií). Neodporúča sa tiež tehotným ženám, preto je vhodnejšie počkať s operáciou na čas po pôrode.

 

Operácia očí vás nedrží v nemocnici

Výhodou laserovej operácie očí je, že sa vykonáva ambulantne. Na čas po zákroku by ste si mali vybaviť doprovod, a to najmä pri operáciách, pri ktorých sa zrak koriguje povrchovými metódami. Keďže sa v takýchto prípadoch odstraňuje vrchný epitel rohovky, oči vás začnú po niekoľkých hodinách páliť, rezať a budú vám slziť. Na tieto problémy dostanete antibiotické kvapky a umelé slzy.

Môžete si však vybrať aj šetrnejšie hĺbkové metódy, ktoré sa nespájajú s bolesťou po operácii očí a zrak sa vám po nich skoriguje rýchlejšie. Pri tých najmodernejších dokonca môžete cestu domov odšoférovať aj sami.

Po operácii očí povrchovou metódou by ste počas prvých troch dní mali dodržať pokojový režim, teda nepozerať televíziu či pracovať na počítači. Pri pobyte vonku by ste rozhodne mali nosiť slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, a to aj po absolvovaní hĺbkovej metódy.

 

Dioptrie sa môžu vrátiť

Aj laserová operácia je, pochopiteľne ako každý zákrok, spojená s istým rizikom. Medzi možné komplikácie patrí zápal či kolísavá zraková ostrosť v istom čase po operácii, ale aj pocit suchého oka či znížená ostrosť v noci. Hoci je operácia očí účinná, v niektorých prípadoch môžu pacientovi opäť pribudnúť dioptrie. Viaceré kliniky preto ponúkajú doživotnú záruku na zákroky a v prípade zhoršenia zraku vás zoperujú zadarmo.

 

Foto: Bigstockphoto

Podobné články

Pridaj komentár

Hore